جرمگیری

اول جرم گیری دستی که دراین شیوه دندانپزشک با یک ابزار وبه صورت دستی اقدام به جرم زدایی میکند. این شیوه برای همه ی افراد مناسب نیست وتنها افرادی که جرم کمی‌برروی دندانشان دارند میتوانند نیاز خودرا ازطریق این روش برآورده کنند . به این سبک جرم گیری ، سطحی نیز گفته میشود .

نوع دوم جرم گیری توسط دستگاه میباشد . دراین نوع که از ابزارهای التراسونیک استفاده می‌شد، پزشک با یک اسپری آب و دستگاه تمامی‌جرم‌هارا به صورت تک به تک خواهد گرفت .

دراین روش دستگاه با ایجاد ضربات کوچک ومداوم جرم‌هارا می‌زداید وپس از استفاده مداوم ازآب سرد جرم‌های دهان را پاک ودستگاه را خنک می‌کند .

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که استفاده از مورد دوم شامل حالتان می‌شود وقصد تحقیق دراین زمینه را دارید باید بدانید که این روش به هیچ وجه درد ندارد چون درطی فرآیند جرم گیری دندان قرار نیست لایه ای از روی سطح دندان شما برداشته شود .

به طور کلی عمل جرم زدایی اصلا درد ندارد ولی بعد از آن نباید بلافاصله آب سرد ویا آب داغ و چای خورد.

هرچند وقت باید جرم گیری کنیم ؟

حتما سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید. البته بسته به نوع بزاق افراد جرم گیری می‌تواند زودتر و یا خیلی دیرتر  لازم باشد . به یاد داشته باشید با روش صحیح مسواک زدن تشکیل جرم را به حداقل خواهید رساند. اگر در موقع مسواک زدن دیدید که از ناحیه  از لثه‌هایتان دارد خون می‌آید بدانید که آن ناحیه دچار مشکل است و به دندانپزشک خود مراجعه کنید . به ناحیه ای که خون می‌آید بیشتر مسواک بزنید و از خونریزی آن نترسید، مطمئن باشید که با خوب مسواک زدن و یسشتر مسواک زدن خونریزی به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت .

در صورتی که جرم زیادی داشتید و بعد از جرم گیری دندان‌هایتان به سرما و گرما حساس شده نگران نباشید ، به زودی رفع خواهد شد و برای کاهش سریعتر حساسیت می‌توانید از خمیر دندان و یا دهان شویه ضد حساسیت استفاده کنید.

فرم مشاوره رایگان از دکتر بازرگان